AZ1117H-1.5TRG1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 3 445
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AZ1117H-1.5TRG1
DigiKey Part Number
AZ1117H-1.5TRG1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1117H-1.5TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V