ECH350V-06P
DigiKey Part Number
5239-ECH350V-06P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH350V-06P
Description
TERM BLOCK HDR 6POS 3.50MM
Detailed Description
6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
Category
Current - IEC
14A
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Number of Positions
6
Positions Per Level
6
Pitch
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Insulation Height
0.362" (9.20mm)