PM05S150A
DigiKey Part Number
941-1744-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM05S150A
Description
DC DC CONVERTER 15V 8W
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 15V 500mA 18V - 32V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
8 W
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
97%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.5mm x 7.6mm x 10.2mm)