MEU-600C48T AAA
DigiKey Part Number
1145-1306-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEU-600C48T AAA
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEU-600C48T AAA Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PMBus™, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame, Conformal Coated
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output 1
12.5 A