MEB-1K2A24T AAA
DigiKey Part Number
1145-1273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEB-1K2A24T AAA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEB-1K2A24T AAA Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, PMBUS™, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed, Conformal Coated
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.03" L x 5.00" W x 1.59" H (204.0mm x 127.0mm x 40.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
50581; 60950-1
Current - Output 1
50 A