MDS-040APS24 BA
DigiKey Part Number
1145-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-040APS24 BA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
MDS-040APS24 BA Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
84%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Features
Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.90" H (76.2mm x 50.8mm x 22.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
1.7 A