DSOL-0844-18
DigiKey Part Number
1144-1302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-0844-18
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 18V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 18VDC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSOL-0844-18 Models
Category
Power (Watts)
20 W
Manufacturer
Delta Electronics
DC Resistance (DCR)
16.2Ohm
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Box
Termination Style
Wire Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
1.730" L x 0.840" W x 1.130" H (43.94mm x 21.34mm x 28.70mm)
Technology
Electromechanical
Diameter - Shaft
0.313" (7.95mm)
Type
Open Frame (Pull)
Shaft Detail
Clevis
Duty Cycle
Continuous
Weight
0.21 lb (95.25 g)
Voltage - Rated
18VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.500" (12.70mm)