AMES200-12SNZ
DigiKey Part Number
5245-AMES200-12SNZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMES200-12SNZ
Description
AC/DC CONVERTER 12V 204W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Approval Agency
CB, CE, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
17 A