CP6012P1H00-NH
DigiKey Part Number
2987-CP6012P1H00-NH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP6012P1H00-NH
Description
HORZ HEADER 5.70MM 12 POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.224" (5.70mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.572" (14.53mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Number of Rows
2
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
23A
Mounting Type
Voltage Rating
600VAC