CP6008P1V00-NH
DigiKey Part Number
2987-CP6008P1V00-NH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP6008P1V00-NH
Description
VERT HEADER 5.70MM 8 POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.224" (5.70mm)
Contact Length - Post
0.147" (3.73mm)
Insulation Height
0.583" (14.80mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
23A
Mounting Type
Voltage Rating
600VAC