CP6008P1H00-NH
DigiKey Part Number
2987-CP6008P1H00-NH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP6008P1H00-NH
Description
HORZ HEADER 5.70MM 8 POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position 0.224" (5.70mm)
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Insulation Height
0.572" (14.53mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
23A
Mounting Type
Voltage Rating
600VAC