CF24202V0R0-NH
DigiKey Part Number
2987-CF24202V0R0-NHTR-ND - Tape & Reel (TR)
2987-CF24202V0R0-NHCT-ND - Cut Tape (CT)
2987-CF24202V0R0-NHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF24202V0R0-NH
Description
CONN FFC VERT 20POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 2 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Category
Cable End Type
Straight
Manufacturer
Cvilux USA
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Low Insertion Force (LIF), Pick and Place Cap
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 2 Sided
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Natural
Height Above Board
0.165" (4.20mm)