CBRC020S02001R0-NH
DigiKey Part Number
2987-CBRC020S02001R0-NHTR-ND - Tape & Reel (TR)
2987-CBRC020S02001R0-NHCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBRC020S02001R0-NH
Description
20 POS 0.5MM BOARD TO BOARD FEMA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Cvilux USA
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.047" (1.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)