CA70C4002NLT
DigiKey Part Number
CA70C4002NLT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA70C4002NLT
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TTL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CA70C4002NLT Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
40mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)