CVSS-945-50.000
DigiKey Part Number
744-1611-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVSS-945-50.000
Description
XTAL OSC VCXO 50.0000MHZ SNWV
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz VCXO Sine Wave Oscillator 5V 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Absolute Pull Range (APR)
±20ppm
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
30mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.560" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)