CVCO55CL-0072-0076
DigiKey Part Number
744-1182-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CL-0072-0076
Description
VCO 74MHZ 0.3-3V 12.7X12.7MM
Detailed Description
74MHz Center Frequency 0.3 V ~ 3 V Voltage Controlled Oscillator 2 ±2 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Icc Max
7mA
Power (dBm)
2 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-110
Frequency Range
72 ~ 76MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
74MHz
Voltage - Supply
3.3V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.3 V ~ 3 V
Height
0.150" (3.81mm)