JB2835BWT-G-U35GA0000-N0000001
DigiKey Part Number
2138-JB2835BWT-G-U35GA0000-N0000001TR-ND - Tape & Reel (TR)
2138-JB2835BWT-G-U35GA0000-N0000001CT-ND - Cut Tape (CT)
2138-JB2835BWT-G-U35GA0000-N0000001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JB2835BWT-G-U35GA0000-N0000001
Description
LED J WARM WHT 3500K 1411
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting J White, Warm 3500K 3-Step MacAdam Ellipse 2.67V 55mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
184 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
90
Series
Current - Max
480mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Supplier Device Package
1411
Flux @ 85°C, Current - Test
25lm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
27lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
55mA
Thermal Resistance of Package
7.6°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.67V