C566D-GFF-CY34Q8S1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Image for C566D-GFF-CY34Q8S1 is not available
C566D-GFF-CY34Q8S1
DigiKey Part Number
90-C566D-GFF-CY34Q8S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C566D-GFF-CY34Q8S1
Description
LED GREEN DIFFUSED 5MM ROUND T/H
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 528nm LED Indication - Discrete 3.4V Radial
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.4V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Mounting Type
Packaging
Bag
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Color
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
5.20mm L x 4.60mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
9.55mm
Lens Style
Oval with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
5.20mm x 4.60mm