UMA60F-48
DigiKey Part Number
1776-UMA60F-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMA60F-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.05" H (76.2mm x 50.8mm x 26.7mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output 1
1.25 A