UMA60F-24
DigiKey Part Number
1776-UMA60F-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMA60F-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.05" H (76.2mm x 50.8mm x 26.7mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output 1
2.5 A