Image for UMA60F-24-SN is not available
UMA60F-24-SN
DigiKey Part Number
1776-UMA60F-24-SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMA60F-24-SN
Description
AC/DC PS (OPEN FRAME)
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.53" L x 2.44" W x 1.43" H (89.7mm x 62.0mm x 36.3mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cUL, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output 1
2.5 A