TUHS25F05
DigiKey Part Number
1776-1788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TUHS25F05
Description
AC/DC CONVERTER 5V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 5A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TUHS25F05 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
6-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.42" L x 1.00" W x 0.65" H (36.1mm x 25.4mm x 16.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
20mV
Current - Output (Max)
5A
Load Regulation
40mV
Power (Watts)
25 W