SFLS30483R3B
DigiKey Part Number
1776-2614-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFLS30483R3B
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 9A 36V - 76V Input
Category
Current - Output (Max)
9A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
18-SMD Module, 15 Leads
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
1.62" L x 1.43" W x 0.17" H (41.2mm x 36.2mm x 4.4mm)