Image for PJA1000F-12-V is not available
PJA1000F-12-V
DigiKey Part Number
1776-PJA1000F-12-V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJA1000F-12-V
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1008W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PJA1000F-12-V Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.0mm x 150.1mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Current - Output 1
84 A