PCA600F-24-T
DigiKey Part Number
1776-PCA600F-24-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA600F-24-T
Description
AC/DC CONVERTER 24V 648W
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCA600F-24-T Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.98" L x 3.50" W x 1.61" H (152.0mm x 89.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, CSA, cURus, D-Mark, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
27 A