PBA1500F-48-F1
DigiKey Part Number
PBA1500F-48-F1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBA1500F-48-F1
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1680W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
PBA1500F-48-F1 Models
Category
Power (Watts)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
87%
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
1
Size / Dimension
10.55" L x 7.01" W x 2.40" H (268.0mm x 178.1mm x 61.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
35 A