MGS61205
DigiKey Part Number
1776-1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGS61205
Description
DC DC CONVERTER 5V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 1.2A 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGS61205 Models
Category
Current - Output (Max)
1.2A
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)