LHA150F-12
DigiKey Part Number
1776-LHA150F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHA150F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.30" L x 2.95" W x 0.93" H (160.0mm x 74.9mm x 23.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
12.5 A