LFP240F-48-Y
DigiKey Part Number
1776-1336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFP240F-48-Y
Description
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Efficiency
89%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output 1
5 A