LFP100F-24-SNY
DigiKey Part Number
1776-2449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFP100F-24-SNY
Description
AC/DC CONVERTER 24V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.10" L x 2.44" W x 1.30" H (154.9mm x 62.0mm x 33.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
4.3 A