LFA30F-12-SN
DigiKey Part Number
1776-1316-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFA30F-12-SN
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFA30F-12-SN Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
81%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.5 A