LFA240F-24-SN
DigiKey Part Number
1776-2414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFA240F-24-SN
Description
AC/DC CONVERTER 24V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFA240F-24-SN Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.83" H (180.1mm x 84.1mm x 46.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A