CHS4004832
DigiKey Part Number
1776-CHS4004832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHS4004832
Description
DC DC CONVERTER 32V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 32V 12.5A 36V - 76V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
94.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.37" H (58.4mm x 36.8mm x 9.5mm)
Voltage - Input (Max)
76V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
12.5A
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Power (Watts)
400 W