MLP561M300EB0A
DigiKey Part Number
338-1216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP561M300EB0A
Description
CAP ALUM 560UF 20% 300V FLATPACK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 300 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 240mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
300 V
Package / Case
FlatPack, Tabbed
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm