EDC473Z5R5H
DigiKey Part Number
338-EDC473Z5R5H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDC473Z5R5H
Description
0.047F, 5.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 120Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
47 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
120Ohm @ 1kHz