DSF705Q3R0
DigiKey Part Number
338-DSF705Q3R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF705Q3R0
Description
CAPACITOR 7F -10%, +30% 3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 55mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
7 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 1kHz