DGH705Q2R7
DigiKey Part Number
338-DGH705Q2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH705Q2R7
Description
CAPACITOR 7F -10%, +30% 2.7V TH
Detailed Description
7 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 55mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
7 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 1kHz