DGH255Q5R5
DigiKey Part Number
338-DGH255Q5R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH255Q5R5
Description
CAP 2.5F -10%, +30% 5.5V TH
Detailed Description
2.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 140mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.610" (15.50mm)
Capacitance
2.5 F
Size / Dimension
0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 1kHz