CLS462M050LK1C
DigiKey Part Number
338-CLS462M050LK1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLS462M050LK1C
Description
4600F,50VDC,105C FLATPACK
Detailed Description
4600 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 60mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.69 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 20000 Hz
Capacitance
Size / Dimension
1.500" L x 1.385" W (38.10mm x 35.18mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.638" (16.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C