CLS201M250JK1C
DigiKey Part Number
338-CLS201M250JK1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLS201M250JK1C
Description
200F,250VDC,105C FLATPACK
Detailed Description
200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 776mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
0.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.38 A @ 20000 Hz
Capacitance
Size / Dimension
1.500" L x 1.000" W (38.10mm x 25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
776mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C