CLS122M250MB1C
DigiKey Part Number
338-CLS122M250MB1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLS122M250MB1C
Description
1200F,250VDC,105C FLATPACK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 137mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.23 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.31 A @ 20000 Hz
Capacitance
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.600" (15.24mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
137mOhm @ 120Hz
Package / Case
FlatPack
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C