ATB227M035F102
DigiKey Part Number
1572-ATB227M035F102TR-ND - Tape & Reel (TR)
1572-ATB227M035F102CT-ND - Cut Tape (CT)
1572-ATB227M035F102DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATB227M035F102
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 904mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.346" L x 0.335" W (8.80mm x 8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
904mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C