AFK108M50P44B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 10 670
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 73mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
AFK108M50P44B-F
DigiKey Part Number
AFK108M50P44B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK108M50P44B-F
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.208 A @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
1.61 A @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
73 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
73mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.748" W (17.00mm x 19.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C