500C223T040BB2B
DigiKey Part Number
338-1257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500C223T040BB2B
Description
CAP ALUM 22000UF 40V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30mOhm 5000 Hrs @ 95°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 95°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
3.125" (79.38mm)
Voltage - Rated
40 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm