335MKP275KHF
DigiKey Part Number
1572-1424-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
335MKP275KHF
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.689" W (31.00mm x 17.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.035" (26.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V