Image for 15380-12PG-326 is not available
15380-12PG-326
DigiKey Part Number
15380-12PG-326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15380-12PG-326
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.260" ~ 0.300" (6.60mm ~ 7.62mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C