TV15C540JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 28
Littelfuse Inc.
In Stock: 38 293
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
87.1V Clamp 17.22A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C540JB-HF
DigiKey Part Number
TV15C540JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C540JB-HF
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C540JB-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.22A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V