TV04A280JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
45.4V Clamp 8.81A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
DO-214AC, SMA
TV04A280JB-G
DigiKey Part Number
TV04A280JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV04A280JB-G
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV04A280JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.81A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V