CZRFR52C16-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 16 V 200 mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F
CZRFR52C16-HF
DigiKey Part Number
CZRFR52C16-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRFR52C16-HF
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323F
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRFR52C16-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%