CSAC0730-2R2M
DigiKey Part Number
4044-CSAC0730-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAC0730-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAC0730-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAC0730-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 8A 18 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 18mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
CSAC0730-2R2M Models
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.285" L x 0.260" W (7.25mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
14A